تبلیغات
روستای دهشیر - یزد - اطلاعاتی در مورد روستای دهشیر

آشنایی با روستای دهشیر واقع در 90 کیلومتری غرب مرکز استان یزد به سمت استان فارس

اطلاعاتی در مورد روستای دهشیر
ن : م. د ت : چهارشنبه 8 آذر 1391 ز : 01:01 ق.ظ
دهشیر روستایی با صفا  ..
دهشیر:
 روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان تفت در استان یزد ( ایران ). فاصله ی این روستا تا مرکز استان  90 کیلومتر می باشد که در سمت غرب از این استان به سمت استان شیراز واقع می باشد و از روستاهای پیشکوه دز این مسیر محسوب می شود .(تا استان شیراز حدودا 280 کیلومتر فاصله دارد ). مختصات این روستا بدین صورت می باشد
31°26'57"N   53°44'43"  E .

شغل
شغل مردم این روستا تا حدود 40 تا پیش عمدتا کشاورزی ودامداری بوده است .محصولات کشاورزی را نیز گندم ، جو ،تخمه افتابگردان، پسته ، انار ، بادام تشکیل می دهند. (محصولات علوفه ای نیز مانند کاه ویونجه ، چغندر ، شلغم نیز برای تغذیه ی دام یا فروش تولید می شوند) . فراورده های لبنی همچون شیر ،پنیر ،ماست،کشک و..در حد مصرف روستا تولید می شود . با ورود اولین خودروهای سنگین از 40 سال قبل به روستا تا به الان شغل اصلی اکثریت اهالی بویژه جوانان به رانندگی
به اصطلاح باماشین بزرگ تغییر یافته است و هر روز نیز در حال افزایش است . البته همینک نیز تعدادی از نسل قدیمی که سالخورده نیز شده اند همچنان به کشاورزی و دامداری مشغولند (ببخشیدا جوون هم جوونای قدیم ..)اهالی دهشیر لهجه ای متفاوت از لهجه ی مردم مرکزاستان یزد دارند .ولی در عین حال از جهت فرهنگی بخصوص اعتقادات و مراسم مذهبی بسیار معتقد و شبیه به مردم دارالعباده ی یزد هستند .

در این روستا دو دبستان(یکی پسرانه و یکی دخترانه ) ،دو مدرسه ی راهنمایی  و دو دبیرستان (به تفکیک جنسیت )تا مقطع پیش دانشگاهی برای دختران و تا دیپلم متعلق به پسران در رشته ی علوم انسانی وجود دارند . به تازگی نیز جهت ورزش جوانان یک سالن ورزشی در روستا تاسیس شده است
این روستای دارای یک مرکز اورژانس های پزشکی شبانه روزی،یک مرکز بهداری و یک خانه بهداشت می باشد

روستاهای اطراف
از جمله روستاهای اطراف دهشیر عبارتند از :عبدالله، توران پشت، کرداباد، دستگرد یا دستجرد ، شریف اباد اردان ،کهدوئیه، مزرعه سفید ، باز ، دره زرشک، حسن اباد ، عشق اباد .

جمعیت

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۳٬۱۷۳ نفر (۱٬۰۴۷ خانوار) بوده‌است.البته این جمعیت صبای از جمعیتی است که به وفور در سالهای اخیر به دلایلی به مرکز استان مهاجرت کرده اند می باشد که در نتیجه جمعیت روستا در حال کاهش است(شغل عمده ی فعلی رانندگی بوده و نزدیکی به محل کار یکی از دلایل است ، نوجوانان وجوانان نیز برای ادامه ی تحصیل در مقاطع بالاتر و یا به دلیل کمبود شغل که با توجه به بالا رفتن جمعیت روستا ظرقیتش را ندارد ،به مرکز استان عمدتا جذب شده اند و ...) 


تاریخچه

دهشیر از نگاه ایرج افشار ده شیر ابادی مشهور اما كم مایه ای است برسرراه ابرقو یا ابرکوه. نام ان دركتب بصورت "قریه شیر"نیز امده است .علی الظاهر هر نامش ماخوذ از نام "شیركوه"است.قدیمترین ذكر ان در تارخ جدیدیزد ص 133جامع مفیدی دیده میشود وبنا برضبط ان خواجه شمس الدین محمد تازیكوچون "مسجدچهل محراب"رادر شهریزد بساخت چهاردانگ از قریه (دهشیر)را بران وقف كرد.

محمد مفید مستوفی در جامع مفیدی در خصوص ابادانی وعمارت ده شیراطلاع مفیدی به دست میدهد وان اینست كه چون مبارزالدین محمدمظفرقصد تسخیر ولایت فارس از راه ابرقوكرد وبه موضع "ده شیركهنه"رسید چند روز توقف كرد وانجا را چون ویران وكم اب دیدنذركرد كه اگربه فتح نائل شود دران موضه قناتی حفركندودیه وسیع سازد.پس دربازگشت قناتی جاری ساخت وده شیر را بنا كرد"وخانقاه عالی بساخت وان ده را براینده ورونده وقف فرمود وچنان مقرر كردكه حاصل ان تمامی صرف اخراجات واطعام فقرا ومساكین بوده باشد وحال تحریر این نسخ كه سنه تسع وسبعین والف است ان قریه روبه خرابی نهادومجاوران وساكنان به عسرت وتنگی گرفتارگردیده اندوحاصل محل مزبوركه نقدوجنس قریب بیست وپنج تومان می شود به ناحق وبه غیرمصرف می گردد". جامع مفیدی

در ده شیر اثار مهمی نیست كه حكایت از گذشته ان بنماید انچه قابل معرفی است عبارت است از: رباط - مسجد - قدمگاه - سنگ قبرآغابیجه


چند اثر تاریخی

رباط

این رباط كه اكنون پاسگاه ژاندارمری است درقرن سیزدهم هجری به امر شاهزاده محمد ولی میرزا كه در 1236به حكوكت یزد رسید بنا شد. دارای سردر دوطبقه ای از آجراست وقسمتی از ان ویران گردیده.

در محراب مسجد ده شیرسنگ مرمری به اندازه 126*65 سانتی متر نصب است كه در اطرافش ایات قرانی ودر وسط نقش سرو وقندیل نقر شده وعبارت تاریخ ان بدین شرح است:

"بانی این مسجد حاج الحرمین الشریفین حاج علی نقی وقف كرد بران ثلث از یك روزشبان از مزرعه اردونك كه مداران ده روز وشبان می باشد كه محصول ان صرف فرش وروغن چراغ وتعمیرمسجد مزبور نمایند.عمل استادعباس تحریرا فی سنه 1234".


قدمگاه

در بنایی عادی كه قدمگاه شهرت دارد بنا برذكر اقای معصومی تخته سنگی منقوش ومحكوك نصب بوده است كه ربوده اند.

از توصیفی كه ایشان از برامدگی دو "پستان مانند"برسنگ می كرداحتمال میرود كه ازسنگ قبرهای قرن پنج وششم هجری بوده است كه در میبد وسانیچ وبافق ورباط پشت بادام دیده ایم ووصف ان در كتاب امده است .


سنگ قبر اغا بیجه

در قبرستان ده یك سنگ قبر مرمر به اندازه 167*43وارتفاع 30 سانتی متر دیده شد كه بران نام صاحب قبرچنین ضبط است:

"وفات مرحومه اغا بیجه بنت مغفرت پناه خواجه شرف الدین حسن یزدی بتارخ شهر جمادی الاول لسنه اربعین والف."

نام شخصی از این ابادی (دهشیر) كه استادبقول خودش برسرسفره اونشسته وشلغم پخته ای وشولی(نوعی اش) ورب انا و ارده لذیذخورده امان الله معصومی می باشد.


کاروانسرای دهشیر(قلعه ی دهشیر)
کاروانسرای دهشیر مربوط به دوره قاجار است و در ، روستای دهشیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱ شهریور ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۴۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سنگ نبشته‌هاونقوش سنگی دره گازه
سنگ نبشته‌هاونقوش سنگی دره گازه مربوط به دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در ، روستای دهشیر واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۷۹ با شمارهٔ ثبت ۲۷۱۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


قلعه اردان

قلعه اردان مربوط به سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان تفت، بخش مرکزی، دهستان دهشیر، روستای اردان واقع شده و این اثر در تاریخ ۷ اسفند ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۷۱۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


.:: نظرات ::.


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
feet problems شنبه 25 شهریور 1396 12:39 ب.ظ
Every weekend i used to pay a visit this web page, as i wish for enjoyment,
since this this web site conations actually nice funny
stuff too.
katygomoran.hatenablog.com دوشنبه 9 مرداد 1396 09:26 ب.ظ
Greate pieces. Keep posting such kind of info on your blog.
Im really impressed by your site.
Hey there, You have done an incredible job.
I'll definitely digg it and individually recommend to my friends.
I'm sure they will be benefited from this web site.
Kami یکشنبه 24 اردیبهشت 1396 10:58 ب.ظ
Howdy I am so excited I found your blog, I really found you by mistake,
while I was researching on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like
to say cheers for a fantastic post and a all round enjoyable
blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
read it all at the minute but I have bookmarked it and also added your RSS feeds, so when I
have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the superb
jo.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
 

Powered By mihanblog.com Copyright © by http://dehshiri.mihanblog.com
This Themplate  By Theme-Designer.Com